İnternet sitesi kurmak ve WordPress

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

İnternet dünyası her geçen gün hızlanarak değerini arttırıyor. Bununla birlikte her bireyin kolayca alan adlarına ulaşarak internet sitesi kurabilmesinin birçok yolu var. Bir internet sitesi kurabilmeniz için gerekli olan şeyler ise bir alan adı ve hosting paketi. Bunlara sahip olduğunuz takdirde bir internet sitesini kolaylıkla kurabiliyorsunuz. Eskisi gibi yüksek kodlama bilgisine sahip olmayanlar için hatta bilgisi olmasına rağmen sürekli olarak geliştirilen web yazılımlarına da ilgi oldukça yüksek. Bunlardan dünya üzerinde en çok ilgi gören yazılım ise Wordpress olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

WordPress nedir?

WordPress açık kaynak kodlu olarak ücretsiz şekilde dünya üzerindeki herkese sunulan bir web yazılımdır. Serbest geliştiriciler tarafından kodlanmış olup php kodlama kullanılmıştır. Sürekli olarak serbest bir grup tarafından ücretsiz şekilde güncellemeleri yayınlanmaktadır. Şuanda intenret üzerinde bulunan çoğu sitede WordPress web yazılımı kullanılmıştır.

Neden WordPress?

WordPress kullanmanız için ilk sebep tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmuş olmasıdır. Bunun yanında Türkçe dil desteği veriyor olması da işinizi oldukça kolaylaştırır. Kolay bir yönetim paneli üzerinden herhangi bir kodlama bilginiz olmasa bile profesyonel bir websitesi kurabilirsiniz.

WordPress sadece blog kurmak isteyenlerin değil çeşitli tema ve eklentilerle de e-ticaret, portal, forum gibi birçok çeşitli kullanım amacına uygundur. Ayrıca dilediğiniz şekilde sitenizi kurabilmeniz için çok fazla seçenek sizi beklemektedir. Çoğu webmaster WordPress ile yapamayacakları bir şeyin olmadığını düşünmektedir.

WordPress site nasıl kurulur?

Google’a ilk olarak WordPress olarak aratma yaptığınıza karşınıza çıkan wordpress.org üzerinden WordPress’in Türkçe sürümünü kolaylıkla indirebilirsiniz. Ardından satın aldığınız hostinginize bu dosyaları atarak bir veritabanına bağlantı kurmanız gerekir. Bu bağlantıyı kurarken ve kurulum yaparken sadece siteniz üzerinden sanki üyelik oluşturur gibi kolay bir arayüzle kurulum yapabilirsiniz. Kurulum ardından WordPress siteniz için ilk adımları atabilirsiniz.

WordPress tema nasıl yüklenir?

Belki de webmasterların WordPress tercih etmelerindeki ilk nedenlerden biri de WordPress üzerinde binlerce ücretsiz olarak sunulmuş olan tema miktarıdır. Bu temalardan herhangi birini WordPress üzerinde yer alan menüden aratabilir ve tek tıkla hiçbir işlemle uğraşmadan sitenize kurabilirsiniz. Ardından “Özelleştir” butonuna tıklayarak temanızın ayarlarını değiştirebilirsiniz.

WordPress eklentileri nasıl yüklenir?

WordPress özelleştirme üzerine kesinlikle sınırlaması olmayan bir açık kaynak kodlu yazılımdır. Bunun için de eklentiler oldukça fazla sitenize değer katabilir. Eğer bir üyelik sistemi kurmak istiyorsanız tek tıkla eklentiler bölümünden seçtiğiniz bir üyelik eklentisini kurabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerse özellikle en popüler eklenti olan WooCommerce eklentisini tercih ederek kolay adımları tamamlayarak WordPress sitesini bir e-ticaret platformuna dönüştürerek satış yapmaya başlayabilir. Bunun yanında seo konusunda da oldukça sağlam olan WordPress üzerinde profesyonel olarak seo yapabilmeniz için tasarlanmış eklentiler de mevcuttur. Şuanda Google üzerinde en üst sıralarda yer alan sitelerin çoğu WordPress tabanlı sitelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir