Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Teknolojinin ilerlemesi ve birçok teknoloji markasının birbiriyle olan rekabeti sonucunda çok fazla marka ortaya çıkmıştır. Akıllı telefonlar da her geçen gün farklı özellikler kazanarak hayatımızda yer almaya başladı. Özellikle her gün çıkan yeni teknolojik gelişmeleri akıllı telefonlara adapte eden akıllı telefon üreticileri arasında seçim yapmak oldukça zorlaştı. Akıllı telefon almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için bu içeriğin içerisinde toplamak istedik.

 1. Ekran boyutu

İlerleyen teknoloji bile birlikte insanlar bilgisayarlara bile gerek kalmadan her işlerini akıllı telefonları ile halledebilir hale geldi. Durum böyle olunca akıllı telefonların ekranlarında da büyüme bu orantıda artış gösterdi. Sizde eğer iş nedeniyle kullanacağınız bir akıllı telefon arıyorsanız kesinlikle büyük ekranlı bir akıllı telefon tercih etmelisiniz. Akıllı telefon seçiminde en ideal ekran boyutu 5 inç olduğunu size söyleyebiliriz.

 1. İşlemci gücü

Bilgisayarlar gibi akıllı telefonların da işlemci güçleri oldukça önem arz etmektedir. Bunun sebebiyse her gün güncelleme alan uygulamaların ve akıllı telefona uygun olan işletim sisteminin cihazı yormasıdır. İyi bir işlemciye sahip bir akıllı telefon tercih ederseniz ilerleyen yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte artan güncellemelerden etkilenmemesi ve performans düşüşü yaşamamanız için oldukça etkili olacaktır.

 1. Ram miktarı

Kullanacağınız uygulamaların ve akıllı cihazınız büyük oranda ram kapasitenizden yardım alacaktır. Bu yüzden ram miktarı yüksek bir akıllı telefon tercih etmek daha fazla uygulamayı bir arada kullanarak akıllı telefonunuzu kasmadan kullanmanızı sağlayacaktır.

 1. Hafıza miktarı

Akıllı telefonunuz üzerinden müzik dinleyebilir, video izleyebilir, fotoğraf çekilebilirsiniz. Bunun için akıllı cihazınızın hafızası ne kadar yüksek olursa o kadar fazla imkanınız olur. Akıllı cihazlarda birçok hafıza miktarı sunuluyor. Bunun yanında cihazın dahili hafızasının yanında harici yani arttırılabilir hafıza miktarına da sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

 1. Kamera

Akıllı telefonların belki de en güzel yanlarından birisi de profesyonel kameraları aratmayacak şekilde sürekli olarak geliştirilen kameralarıdır. Hatta bazı akıllı telefonların gerçek kameralardan bile daha iyi çekim yapabildiğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden akıllı telefon tercihiniz sırasında eğer fotoğraf çekilmeyi ciddi bir şekilde seviyorsanız aradığınız kriterler arasına akıllı telefonun sahip olduğu kameranın görüntü kalitesi ve kaç megapixel çekim yaptığını kesinlikle kontrol etmenizde fayda var.

 1. Güncelleme desteği

Cihazların yanında akıllı telefonları işletim sistemleri de sürekli olarak güncellenerek daha iyi bir deneyimi kullanıcılarına sunmayı amaçlıyor. Bu yüzden uzun yıllar güncelleme alabilecek cihazları tercih etmeniz ilerleyen dönemlerde teknolojiye ayak uydurmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

 1. Garanti memnuniyeti

Her elektronik üründe olduğu gibi akıllı telefonlarda elektronik parçalardan oluştuğu için arıza yapabiliyor. Bu durumlarda yetkili servislere ulaşabilir olmanız oldukça önemli. Yetkili servis miktarı az olan bir marka tercih ederseniz tamir yada garanti problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir